דפים

יום שלישי, 5 באפריל 2011


מתוך אתר "ישיבה"
בעזהי"ת.                                       
                           הנושא: פסח (המשך)
הורים יקרים. בהיות שלשבוע הבא איננו מכינים דף נוסף על פסח - אפשר לחלק את הלימוד לשניים: השבוע עד הפרק על המצוֹת, ובשבוע הבא - ממנו עד הסוף.

זהירות מחמץ
חג הפסח נמשך שבעה ימים. בכל הימים האלה, וכבר מהיום שלפני פסח, צריך להזהר מאוד שלא יהיה בכלל חמץ בבית ושלא לאכול חמץ. מה זה חמץ? כל דבר שעשוי מקמח ומים ולא השגיחו שלא יחמיץ, שלא יתפח (כמו שמשגיחים על מצות כשרוֹת לפסח) - זה חמץ. למשל: לחם, עוגות, עוגיות, שקדי מרק, שניצל שמצופה בפירורי לחם, בירה שחורה, ועוד הרבה מיני מאכל.


איסור חמץ בפסח הוא איסור חמור; יש עוד דברים שהתורה לא מרשה לאכול אותם במשך השנה - למשל מאכלים שאינם כשרים - אבל דווקא בחמץ, אמר ה' בתורה שאסור אפילו שיהיה לאדם בבית את החמץ שלו. בשביל זה מנקים את הבית היטב לפני פסח. כל מקום שרגילים להכניס בו חמץ - צריך לנקות אותו מחמץ. גם את הכלים של כל השנה מנקים וסוגרים בארון; לא משתמשים בהם, אלא בכלֵי פסח. אם למישהו אין כלים מיוחדים לפסח - הוא יכול להגעיל כלים לפסח: אחרי שמנקים אותם היטב, מכניסים אותם למים רותחים - ואז יוצא מהם כל הטעם של החמץ והם נהיים כלי פסח ("הגעלה" זו מילה שפירושה פליטה, הוצאה. זה מוציא את טעם החמץ שהיה בלוע בכלי). לא את כל הכלים אפשר להגעיל, ומי שרוצה לעשות דבר כזה - צריך לשאול רב איך מגעילים כלים לפסח.

מכירת חמץ
יש אנשים, או מפעלים, שיש להם דברים יקרים מחמץ, שהם לא יכולים לגמור אותם לפני פסח; למשל, מפעל שמייצר עוגיות ונשארה לו כמות מאוד גדולה, או אדם שיש לו בבית בקבוקים יקרים של משקאות חריפים שמכילים חמץ (יש משקאות כאלה, דומים ליין, שעושים אותם מתבואה. כמו משקה שנקרא "ויסקי" ועוד משקאות דומים). במקרה כזה - אפשר למכור את החמץ לגוי, ולהתכוון באמת שהוא לא שלנו, שהרי התורה לא הרשתה שיהיה לנו חמץ שלנו, או באחריותנו. את המכירה עושים על ידי רב שיודע באיזה אופן אפשר לעשות אותה. את החמץ שמכרו סוגרים לכל הפסח בארון מיוחד בבית.בדיקת חמץ וביעורו
בלילה שלפני פסח, אחרי שהבית כבר נקי - בודקים את החמץ. מברכים: "ברוך אתה... על ביעור חמץ" - ובודקים עם נר בכל מקום שיכול להיות שם חמץ. אח"כ מבטלים את החמץ - אומרים שכל החמץ שלא ראינו הוא מבוטל - לא חשוב לנו בכלל ולא שלנו (כתוב בסידור איך אומרים את זה). למחרת בבוקר, ביום שלפני פסח, מבערים - שורפים - את החמץ שנשאר לנו ושוב אומרים "ביטול חמץ" על כל החמץ שברשותנו (צריך לשים לב עד איזו שעה מותר לאכול חמץ בבוקר שלפני פסח - ועד איזו שעה צריך לשרוף אותו. מי שלא יודע - צריך לשאול לפני כן). סוף סוף אנחנו נקיים מחמץ לקראת הפסח; אנחנו כבר מוכנים לשמוח בליל הסדר, שה' הוציא אותנו ממצרים.

ילדים חמודים, חכמים אומרים שהחמץ מזכיר את היצר הרע. למה? שהרי הבצק נשאר דק כמו שהיה, אם אופים אותו מיד, כמו שעושים במצה. אבל כשהוא מחמיץ - הוא תופח, נוסף לו נפח וגובה. כך גם האדם מישראל - מעצמו הוא טוב, כמו שה' עשה אותו. אבל אם הוא שומע חס ושלום ליצר הרע - הוא מתחיל להתגאות, "להתנפח" ולעשות דברים נוספים שלא מתאימים לו. בפסח אנחנו מבערים את החמץ, וזה גם מזכיר לנו שאנחנו רוצים לבער את היצר הרע: להתנהג רק כמו שמתאים לנו באמת, כמו שה' עשה אותנו. כמו בני ישראל שיצאו ממצרים והשתחררו מההשפעה הרעה של המצרים, לא רצו ללמוד מהם. פסח הוא חג החירות - יצאנו לחופשי מהמצרים. הוא מזכיר לנו שאנחנו, עם ישראל, יכולים להיות טובים באמת, כמו שמתאים לנו, כמו שה' רוצה; לא כמו שרוצים המצרים, לא כמו שרוצה היצר הרע.

מצוֹת
בפסח אוכלים מצות. בלילה הראשון חייבים לאכול מצות, ובשאר הימים של פסח אסור לאכול חמץ, אבל לא חייבים לאכול מצות; אפשר לאכול גם דברים אחרים שהם לא חמץ, למשל: בשר, ביצים, תפוחי אדמה.
צריך להשגיח מאוד שבקמח שעושים ממנו מצות - לא תיגע אף טיפת מים. שלא יחמיץ. איך עושים את זה? שומרים על המצות. יש מצות ששומרים עליהם מזמן שקצרו את החיטים בשדה, לשם מצות מצוה. כך טוב לעשות למצות שאוכלים בליל הסדר. זה נקרא מצה שמורה, ויש מצות ששומרים מזמן שטוחנים את גרעיני החיטה לקמח - שלא יגעו מים בקמח. יש אנשים שאוכלים בכל הפסח "מצה שמורה" ויש כאלה שאוכלים מצה שמורה משעת הקצירה רק בליל הסדר - הלילה הראשון של פסח, ובשאר הימים אוכלים מצה ששמרו על הקמח שלה שלא ירטב מזמן שטחנו אותו.
אתם יודעים, ילדים, מה קורה אחרי שמערבבים את הקמח עם המים? נהיה בצק. אם לא יעשו כלום, הבצק יתחיל לתפוח - זה נקרא להחמיץ, ואז הוא אסור לפסח, כמו שלמדנו. מה עושים? לָשִׁים אותו (כשלָשים הוא לא מחמיץ) - ומיד לוקחים מערוך, עורכים את הבצק שיהיה דק וישר ומכניסים לתנור, הכל במהירות. תוך זמן קצר הוא כבר אפוי, מצות; עכשיו הן כבר לא יכולות להחמיץ ממים. יש כאלה שעושים מצות בידיים ויש גם בתי חרושת שעושים מצות במכונות מיוחדות.


שביעי של פסח.
חג הפסח הוא שבעה ימים (אבָל רק ביום הראשון והשביעי זה דומה לשבת, שאסור לעשות בהם מלאכות - חוץ מלבשל ע"י אש שכבר היתה דולקת מלפני כן. שאר הימים שבאמצע נקראים חול המועד ומותר לעשות בהם עוד עבודות שצריכים בשביל ימי החג. לאנשים מבוגרים כדאי לשאול רב מה בדיוק מותר לעשות בחול המועד, ומה לא).

   מה קרה בשבעת הימים האלה בזמן שיצאו אבותינו ממצרים? ביום הראשון יצאו ממצרים. אחר כך, ה' שוב הקשה את לב פרעה והוא חשב: אוי, למה שלחתי את בני ישראל? לקח פרעה חיילים עם סוסים ומרכבות, התחיל לרדוף אחרי בני ישראל והשיג אותם ליד ים סוף. לא ידעו בני ישראל מה לעשות: פרעה מאחריהם והים מלפניהם. צעקו ישראל לה'. אמר להם משה שלא יפחדו - ה' ילחם בשבילם. הביא ה' את עמוד הענן שהיה הולך לפני בנ"י ביום כדי להראות להם את הדרך ושם אותו בין מחנה מצרים לבין מחנה ישראל. כך לא יכלו המצרים לראות את ישראל, גם לא יכלו לירות אליהם חיצים. אח"כ הביא ה' את עמוד האש (שהיה הולך לפני בני ישראל בלילה) לתוך מחנה המצרים וקלקל להם את המרכבות שלהם. נבהלו המצרים מאוד. אז אמר ה' למשה שיָרים את המטה שלו על ים סוּף. הרים משה את מטהו - וה' בקע, חצה, את הים. זה היה בלֵיל היום השביעי.

   כשגמרו בני ישראל לצאת מהצד השני - החזיר ה' את הים על המצרים וכל המצרים שרדפו אחריהם טבעו בים. ראו בני ישראל את הנס הגדול שה' עשה להם ושרו אחרי משה שיר לה' - שירת הים. בליל שביעי של פסח, יש כאלה שאומרים באמצע הלילה את שירת הים. ביום קוראים בתורה איך נבקע הים וגם את שירת הים.

כמה טוב לנו שאנחנו העם של ה'. ה' הוציא אותנו ממצרים בניסים ונפלאות, הביא על המצרים את עשר המכות, קרע לנו את הים, דברים שאף פעם לא קורים. רק לנו ה' עשה את זה, כי אנחנו העם שלו - ובשביל להוציא אותנו ממצרים, ה' שינה את הסדר הרגיל של העולם, עשה דברים מיוחדים. עכשיו אנחנו יודעים וכולם יודעים שה' אוהב את עם ישראל, ושהכי חשוב זה שעם ישראל יוכל להיות כמו שמתאים לו - לא עבד למצרים; יוכל לקבל את התורה ולקיים אותה, להיות בארץ ישראל, וכל העולם ילמדו ממנו. אנחנו צריכים לחשוב כאילו אותנו בעצמנו ה' הוציא ממצרים ולשמוח בזה שמחה גדולה.

חידות חזרה
1. מה זה חמץ?
2. מה עוד אסור בקשר לחמץ, חוץ מלאכול אותו ולהנות ממנו?
3. מי שנשאר לו הרבה חמץ, או מפעל וחנות שיש להם הרבה חמץ, מה הם יכולים עוד לעשות איתו, חוץ מלשרוף אותו?
4. מה זה "בדיקת חמץ"? מתי עושים אותה?
5. ומתי שורפים את החמץ שנשאר?
6. מתי בפסח חייבים לאכול מצה, ומתי לא חייבים לאכול דווקא מצה - רק אסור לאכול חמץ?
7. מה היא "מצה שמורה"?
8. מה קרה אחרי שיצאו ממצרים, בליל שביעי של פסח?
פסח כשר ושמח לכולם!